Skip to content

Grudziądz – odwiedź nasze miasto

August 22, 2016

GRUDZIĄDZ

Historia miasta sięga X w., kiedy był to jeszcze piastowski gród warowny przy granicy z Prusami. W XIII w. wraz z ziemią chełmińską trafił w ręce Krzyżaków. Prawa miejskie uzyskał w 1291 r. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem handlu zbożom na szlaku wiślanym. Na brzegu rzeki zbudowano wówczas ogromne ceglane spichlerze.

Spichlerze

Po dziś dzień zachował się 30U-metrowy ciąg spichlerzy stojących na 20-metrowym brzegu Wisły. Od strony miasta mają po dwa piętra, od wiślanej skarpy – nawet siedem. We wnętrzach zachowały się belkowane stropy. Część magazynów została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, ale odbudowano je na gotyckich fundamentach, i ul. Spichrzowa, Błonia Nadwiślańskie

Kolegiata św. Mikołaja

Jeden z naroży grudziądzkiego rynku zajmuje kolegiata św. Mikołaja. Jej budowę w stylu gotyku nadwiślańskiego rozpoczęto w 1286 r„ a zakończono w XV w. Wysoka wieża kościoła jest nakryta dachem namiotowym z wieżyczką; podczas remontu wmurowano w nią terakotowe rzeźby z XIII w., które prawdopodobnie pochodzą z krzyżackiego zamku. Do masywnej budowli od strony południowej dobudowano barokową kruchtę. W trój- nawowym wnętrzu nakrytym krzyżo- wo-żehrowym sklepieniem występują rokokowe ołtarze. W ołtarzu głównym poczesne miejsce zajmuje obraz, patrona świątyni, namalowany w 1950 r. przez Jerzego Hoppena w miejsce oryginału zniszczonego w czasie działań wojennych. Najstarszym elementom wystroju jest granitowa chrzcielnica ozdobiona figurami smoków datowana na drugą połowę XIII w. Zachowały się również kamienne kropielnice przy wejściach i fragmenty gotyckiej polichromii na kolumnach. W ołlarzu bocznym wisi słynący łaskami obraz Matki Bożej haska.

SONY DSC


sprawdź rzęsy sklep Warszawa

From → Wakacje

Leave a Comment

Leave a comment